Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

ZAMBIE

Krásná a zelená země v srdci subsaharské Afriky. Hrdí lidé právem titulují svou zemi jako ZAMBIA – Real Africa. Prozatím masovou turistikou nepostižená část černého kontinentu, ale kdo tento kout světa navštíví, nikdy nezapomene na všudypřítomné úsměvy a velká srdce místních lidí.

Asi nejznámějším místem jsou bezpochyby impozantní Viktoriiny vodopády, které ročně navštíví tisíce turistů z celého světa. V roce 1855 je jako první běloch spatřil David Livingstone a pojmenoval je na počest britské královny. Jsou 1700 metrů široké a hluboké přes 100 metrů. V domorodém jazyce se nazývají Mosi-oa-Tunya, což v překladu znamená „Ohromující kouř“. Tento název se Vám nejlépe potvrdí v dešťové sezóně, kdy přes ohlušující hřmot padající vody neslyšíte vlastního slova a není možné díky obrovské mlze a všudypřítomné vodě projít suchou nohou. Do historie této oblasti se zapsal i český velikán devatenáctého století Emil Holub, který je autorem etnografické knihy kmene Loziů a první podrobné mapy z okolí Viktoriiných vodopádů.

pro zvětšení klikněte

Pokud navštívíte Zambii ve velikonočním čase, neměli byste vynechat největší slavnost na řece Zambezi zvanou Kuomboka. Několikadenní veselí se koná na počest odchodu krále před vodou do svého zimního paláce poblíž města Mongu v Západní provincii. Fascinující podívaná na obří loď s králem pomalu plující po vodách Zambezi za zvuku bubnů je nezapomenutelná podívaná. Po té co král vstoupí na půdu svého paláce, konají se v místě třídenní slavnosti za účasti presidenta, doplněné hudební produkcí různých žánrů a představením tanců Makishi. Vše se odehrává v nádherném prostředí Barotselandu , která je v tu dobu celá zatopená a na mnoha místech je pohyb možný pouze po vodě a to třeba v banánových lodích.

Pokud hledáte romantiku a chcete prožít nějaký čas v pravé Africe, je Zambie ideálním místem. Politická situace je poměrně stabilní a území patří mezi ty bezpečnější v Africe. Lidé Vám vždy rádi pomohou v každé situaci a dostanete příležitost nasát ten pravý Africa time …

Text a foto: David Švejnoha - www.svejnoha.cz
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

Svět přírodních národů

 

www.11studio.eu