Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

UGANDA

Ne nadarmo byla Uganda vyhlášena vydavatelstvím Lonely Planet destinací roku 2012 a často je nazývána zelenou perlou Afriky. Díky své poloze a rovníkovému klimatu se může pyšnit bujnou vegetací a deštnými pralesy. I když to není přímořský stát, má přístup k rozlehlému Viktoriinu jezeru a velkou část území zabírají Albertovo jezero, Edwardovo jezero a jezero Kyoga. V blízkosti velkých jezer leží rozsáhlé Národní parky, které se chlubí velkou koncentrací africké zvěře, jako jsou stáda slonů, hrochů, buvolů a stohlavé skupiny antilop. Do Ugandy také míří skupiny ornitologů díky velkému množství druhů ptáků, z nichž některé jsou endemické. Celou kulisu doplňují romantické vesničky s usměvavými a hrdými lidmi. Uganda je barevná země plná překvapení.

pro zvětšení klikněte

Politická situace v Ugandě je víceméně stabilní, ale ne ideální, jak už to bývá v afrických vládních systémech. Současný prezident Yoweri Museveni, který je u moci od roku 1986, prosazuje v zemi zásadní reformy a snaží se investovat do dopravní struktury. Místním obyvatelům například slibuje, že v nejbližší době bude více jak 80 procent plochy země pokryto rozvodem pitné vody. Díky svému populismu je trnem v oku mnohých lidí, kteří mu například vytýkají, že veškeré investice vkládá do bohatšího a díky turismu rostoucího jihu a chudší sever země je opomíjen. Nejen tato skutečnost vedla k vzniku vlny odporu, která se následně vyhrotila v oblasti kmene Acholi a vznikla nechvalně známá LRA (Lord´s Resistance Army - Armáda božího odporu). Její současný vůdce Joseph Konyse snažil o vznik teokratického státu a dodnes patří mezi nejhledanější teroristy světa. Jeho činy patří mezi nejbrutálnější masakry v historii Afriky. Povstalci byli známí drancováním vesnic, vražděním a unášením dětí, které byly poté využíváni jako vojáci. V současnosti jejich aktivity naštěstí skončily, ikdyž Kony nebyl doposud chycen. Nyní je sever považován mezi místními za bezpečný, a pokud se návštěvník zajímá o přírodní etnika, tak zde může prožít zajímavé chvíle uvnitř kmene Karamojong.

Bezpochyby největší zajímavostí je existence Goril horských. Asi každý si vybaví americký film Gorily v mlze, kde je vydařeně ztvárněn příběh americké vědkyně Dian Fosseyové, která svůj život zasvětila ochraně posledních jedinců tohoto vysoce ohroženého druhu na odlehlých svazích sopečné oblasti Virungas ve Rwandě. Sama bojovala proti systému a zkorumpovaným organizacím, proti plošnému zabíjení goril pytláky. Podařilo se jí zastavit zabíjení na poslední chvíli, kdy zbyla na světě poslední stovka goril. To se jí stalo osudným a v roce 1985 byla nalezena ve své chýši zavražděná mačetou.

pro zvětšení klikněte

Nyní je návštěva goril jedním z nejsilnějších zážitků a téměř každý má možnost zažít chvíle v bezprostřední blízkosti s mnohačetnými skupinami v nezapomenutelné scenérii deštných pralesů. Gorily samozřejmě nejsou jediným přírodním bohatstvím Ugandy a návštěvník by neměl vynechat určitě Queen National Elizabeth Park, který se díky velké koncentraci divoké zvěře a impozantní scenérií kráterových jezer řadí mezi nejkrásnější parky Afriky. Velká stáda slonů, antilop, divokých prasat a buvolů se nedají minout. Celkový zážitek z divočiny doplní plavba po kanále Kazinga, kde se koupou velká stáda buvolů a hrochů. Dají se zde pozorovat krokodýli, varani a stovky druhů ptactva. Oblast Ishaka se pyšní existencí stromových lvů a v hustém lese Kibale žijí velké kolonie šimpanzů. Za návštěvu určitě stojí i oblast národního parku Murchison s nezapomenutelnými vodopády. Pro milovníky hor je zde možnost několika denních treků v pětitisícových vrcholech pohoří Rwenzori nebo zdolání vrcholu Mt.Elgon ve stejnojmenném parku.

pro zvětšení klikněte

Obyvatelstvo Ugandy se skládá přibližně ze 40 národnostních skupin. Mezi nejpočetnější patří již zmínění Karamojong a obyvatelé kmene Ganda. Za zmínku určitě stojí i hrstka Pygmejů. Tito silní lidé v minulosti ovládali tropické části Afriky, ale v současnosti se pod tlakem civilizace dostali do fáze, kdy jimi ostatní obyvatelé opovrhují, stydí se za ně a považují je za zvířata. Je to víceméně smutný pohled na malé vesničky nejmenších obyvatel světa, které v těchto končinách propadají alkoholu a rezignovali na jakoukoliv snahu o změnu. V současnosti se živí menším zemědělstvím a farmařením a doufají, že přijdou turisté a za minimální částku předvedou zbytek svých tradic.

Z pohledu návštěvníka je Uganda ideální země pro poznání pravé Afriky a zároveň je zde znát rychlý vzestup služeb ve formě nových silnic a možností ubytování. Země je připravena pro příliv jak baťůžkářů, tak i turistů zvyklých na vyšší standard. Ačkoliv je zde znát rychlý růst, tak stále neztrácí nic z pravé africké atmosféry. Je to země návštěvníkům otevřená. I Vám ...

Text a foto: Radka a David Švejnohovi - www.svejnoha.cz
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

Svět přírodních národů

 

www.11studio.eu