Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

UMĚNÍ Z UGANDY

V Ugandě existuje mnoho typů umění původem z jednotlivých kmenů žijících na území Ugandy. V Kampale (hlavní město Ugandy) je za nejlepší považováno umění kmene Baganda, které využívá banánových vláken. Lidé z kmene Baganda vyrábějí s pomocí banánových vláken obrazy, ale také praktické věci – tašky, koše, rohože, čepice, kabáty i kravaty. Tyto věci kupují turisté i někteří Uganďané.

V Ugandě neexistuje mnoho umělců, kteří by se věnovali klasické malbě. Někteří umělci se věnují tisku a malbě na batiky, protože tištěné batiky se pak velmi dobře prodávají místním lidem. Ti, kteří se věnují malbě, malují nejčastěji na plátno nebo na dřevo. Mezi malbami najdeme jak reálné tak abstraktní obrazy. Častá jsou zpodobnění tradičních obydlí a života ve vesnicích.

pro zvětšení klikněte

Je spíše pravidlem, že pokud malíř prodá nějaký obraz, namaluje pak znovu téměř stejný. Pokud tak má s některým motivem u turistů úspěch, může vzniknout mnoho „kopií“ tohoto obrazu. Běžné je také to, že umělci kopírují díla svých úspěšnějších kolegů a také umělců ze zahraničí. Pro tyto lidi je malování prací, na prvním místě je vydělat co nejvíce peněz pro sebe a svou rodinu. To se pak samozřejmě podepisuje na kvalitě obrazů. Malíři pracují nejčastěji doma a svá díla potom přinesou do prodejních galerií, muzeí nebo na trhy pro turisty.

Každý, kdo navštíví Ugandu, se zde setká s prodavači bubínků, sošek a šperků. Při výrobě bubínků se používá krokodýlí nebo kravská kůže, sošky a šperky jsou vyráběny z různých typů dřeva, kokosových ořechů a podobně. Složitější věci vyrábí dospělí, výrobu jednoduchých maličkostí už mají na starosti jejich mladí potomci. Ti se tak od rodičů nebo příbuzných naučí tomuto „řemeslu“, které je obzvláště v turistických oblastech velmi perspektivní. Nicméně některé z těchto věcí ani nemají původ v Ugandě, jsou dováženy pro obchody a trhy v Kampale a turistických centrech z okolních států.

Text a foto: Kenny Kilaka, překlad Ilona Bittnerová
Otec autora článku je rovněž umělcem. Navštivte jeho stránky www.kilaka.org.
Svět přírodních národů

 

Africké obrazy - Tingatinga

 

Móda z Afriky - CHIZIKA