Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

TINGATINGA STYL

Tingatinga je výtvarný styl nesoucí jméno svého prvního představitele - Edwarda S. Tingatinga (1937-1972). Ten se narodil v jižní Tanzanii a pochází z etnika Makua. V roce 1961 přijel do Dar es Salaamu - hlavního města Tanzanie, kde se zpočátku živil jako zahradník a posléze jako noční hlídač v nemocnici. V roce 1971 se začal plně věnovat malbě. Jeho umění se dostávalo stále větší pozornosti a proslulosti. V roce 1972 byl Tingatinga nešťastnou náhodou zastřelen při dopravní kontrole a v malování v jeho stylu pokračovali čtyři žáci, pocházející z Tingatingova širšího příbuzenstva. K nim se postupně přidávali další umělci a dnes již pod pojem Tingatinga patří celé sdružení lidí.

pro zvětšení klikněte

Umělci tvoří svá díla přímo na ulicích nebo ve společné budově Morogoro Stores v Dar es Salaamu. Malují převážně na plátna olejovými rozpouštědlovými barvami a typickým znakem stylu je obměňování motivů zvířat či lidských postav.

Obrazy ve stylu Tingatinga jsou oblíbené především v Itálii, Japonsku a Švýcarsku a nalezneme je i v německých muzeích. První ukázky této původní výtvarné tvorby subsaharské Afriky dorazily do České republiky v druhé polovině roku 2006.

Více na www.tingatinga.cz

Text a foto: Ilona Bittnerová - www.ilonaf.cz
Africké obrazy - Tingatinga

 

Tanzanie - safari a Zanzibar, zájezd CK Mundo