Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

Evarist Chikawe

Evarist Chikawe se narodil 2.dubna 1974 v Dodomě v Tanzanii. Jeho první výstava se konala v regionální výstavní galerii současného východoafrického umění v Nairobi v Keni, když Chikawemu bylo 23 let. Od té doby se uskutečnilo dalších deset výstav po Tanzánii. Chikawe se také zůčastnil několika workshopů – Wasanii (Mezinárodní umělecký workshop u jezera Naivasha v Keni), Rafiki (Mezinárodní umělecký workshop v Bagamoyo v Tanzanii) a Pastel (workshop nadace Vipaji v Dar es Salaamu v Tanzanii).

Chikawe pojímá své obrazy jako ochranu kulturních kořenů a lokálních afrických tradic. Jeho díla často ukazují mateřskou lásku a její význam pro současnou generaci.

Chikawe učí v Dar es Salaamu výtvarnou výchovu v primary school. Škola mu slouží zárověň jako prodejní galerie.

Haji Chilonga

Haji Chilonga se narodil v roce 1969 v Lukuledi v Tanzanii. Pochází z chudé rodiny kováře. Dostalo se mu pouze základního vzdělání (1983), protože si další vzdělání rodiče nemohli dovolit. Po škole se Haji snažil najít práci a díky svému nadání a zájmu o umění si začal vydělával ilustrací reklam. V roce 1995 začal více malovat se svými přáleti – Florianem Ludovickem a Ally Kitogem. Nejprve malovali všichni velmi podobné obrazy – zobrazovali místní lidi v různých situacích a vyjadřovali se v abstraktním stylu za použití mnoha barev. Později se rozdělily jejich životní cesty i jejich styly.

Dnes je Chilonga uznávaným malířem a jeho obrazy zobrazující lidi i zvířata se prodávají po celém světě (Itálie, Kanada, USA...). Zůčastnil se několika mezinárodních workshopů. Když v roce 2007 vystavoval v Německu, velmi ho pobavil údiv jednoho z návštěvníků nad tím, že byl Afričan schopen si sám vydělat na letenku do Evropy.

Prof. Elias Jengo

Prof. Jengo v současné době vyučuje na univerzitě v Dar es Salaamu na oddělení hereckého a výtvarného umění. Jeho hlavní díla můžete vidět ve všech pobočkách Tanzanské banky, ředitelství CCM v Dodomě a Moshi, ředitelství Air Tanzania v Dar es Salaamu, anglikánském kostele St.Alban v Dar es Salaamu, ve výboru mezinárodního obchodního učiliště v Dar es Salaamu a v konferenční síni Embassy Hotelu v Dar es Salaamu.

Prof. Jengo se také zůčastnil Ekologického výzkumného programu Mkomazi sponzorovaného Královskou geografickou společností v Londýně, a vystavoval práce inspirované zvířecí rezervací Mkomazi na britské radě v srpnu 1977 v Dar es Salaamu. On sám popisuje svá díla jako poloabstraktní, vycházející z jeho afrických zkušeností.

www.eliajengo.com
Obrazy od Prof. Jenga

Max Kamundi

Kamundi se narodil 8. ledna 1971 v Ndandě v jižní Tanzánii a vyrůstal ve společnosti, kde se umění dařilo. Vyskytovali se zde umělci jako Sayuki, Kalembo, Ntila, Msagula a další. Všichni se narodili ve Ndandě. Když bylo Kamundimu deset let, začal navštěvovat základní školu, avšak v roce 1986 z důvodu své umělecké kariéry školu opustil. V osmnácti letech odešel do Dar es Salaamu a později do Nairobi, kde se věnoval malířství. V roce 2000 odcestoval do Německa, aby se zúčastnil projektu malování na zdi v Mönchengladbachu.

Max Kamundi je tvůrcem v Tanzánii hojně rozšířeného stylu. Vyznačuje se symetrickými, vzájemně se spolu prolínajícími kruhy, vyvolávající v závislosti na úhlu pohledu představu lidských hlav, zvířat nebo tradičních předmětů. Studenty Maxe Kumundiho můžeme potkat po celé Tanzanii. Tento umělec má své sponzory a proto jen zřídka vystavuje a mezi tanzanskou uměleckou obcí není až tolik známý. Organizátoři výstav projevují o jeho díla zájem.

John Kilaka

John Kilaka se narodil 4.listopadu 1966 v Sumbawanga na jihozápadě Tanzánie. V roce 1977 začal chodit do základní školy. "Bylo mi 10 let a moc jsem se chtěl stát malířem. Veškerý čas jsem strávil vytvářením skic v písku. Byl jsem šťastný, když jsem začal chodit do školy, protože tam jsem objevil papíry, tužky a barevné křídy. A tak jsem v desíti letech začal kreslit na papír. Později jsem své obrázky tvořil na tabuli, což velmi rušilo mého učitele!"

V roce 1983 ukončil Kilaka základní školu. Svůj čas trávil ve vesnici a pomáhal rodičům farmařit, chytat ryby a lovit. Později mu jeho bratr doporučil, aby se z vesnice přestěhoval do Dar es Salaamu, kde měl možnost zdokonalit své umělecké dovednosti. Kilaka se stal žákem Petera Martina ve Village museu a začal malovat ve stylu Tingatinga. Později si našel také svůj vlastní abstraktní styl.

V roce 1996 začal ilustrovat dětské knížky a o rok později také sám začal pohádky psát. Jeho první knihou byla Frische Fische (Čerstvé ryby), která byla vydána ve Švýcarsku.

www.kilaka.org

Alli Kitogo

Alli Kitogo se narodil 14. října roku 1973 v Dar es Salaamu. Po dokončení studií se věnoval malbě pod vedením Chilongy. Jeho výstavní kariéra začla v roce 2000 v Tanzánii. Krátce potom byla jeho díla vystavována v různých zemích - v Keni, Kanadě, Švédsku a Norsku. Také se zúčastnil mnoha sympozií a seminářů, např. Mezinárodního sympozia v Naivashe a v Keni. Kitogo se věnuje též hudbě a rád cestuje.

Florian Ludovick

Florian Ludovick se narodil v červnu roku 1971 v Bukobe v Tanzanii. Začal malovat už jako malý kluk, sám říká, že se jako malíř už narodil. Po ukončení střední školy v roce 1991, kdy vyhrál první cenu v kresbě na soutěži v Lions clubu v Tanzanii, se začal malířství věnovat naplno. V současné době žije v Dar es Salaamu v domě vzdáleném asi hodinu cesty od centra. Spolu se ženou Dorian a dcerkou Faith obývají dva pokoje.

Florianovy obrazy ukazují každodenní africký život, maluje pracující ženy, hudebníky a tanečnice, muže opilé pivem, věrně zachycuje místními zvyky. Používá různé techniky, akrylové i olejové barvy a doplňuje své obrazy látkami kitenge s typickými africkými vzory.

Florian i jeho žena jsou členy kostelního sboru. Florian byl pozván do několika kostelů na severu Tanzanie, aby zde udělal výzdobu na stěnách. I některé z jeho obrazů mají křesťanskou tématiku. Jméno jejich dcery je převzato z angličtiny a znamené „víra“.

David Mzuguno

David Mzuguno se narodil 13. prosince 1951 v regionu Kilimandžára v Tanzanii. Malovat začal v roce 1967 a díky 3. místu v Esso soutěži kalendářů se stal známým již dva roky poté. Od roku 1973 až do roku 1979 se Mzuguno živil inspektor v dolech. V průběhu těchto let stále maloval a snažil se prodat svá díla v hotelech.

Sedm let po ukončení střední školy, v roce 1979, změnil Mzuguno styl svých realistických maleb a rozhodl se spolupracovat s umělci Tingatinga s cílem získání nových dovedností. Viděl prosperující budoucnost ve stylu Tingatinga, protože zákazníci se méně a méně zajímali o styl zcela realistický. Spolupráce s umělci Tingatinga trvala asi deset let a Mzuguno, který mluvil dobře anglicky, prodával svá díla mnohem lépe otatní malíři. Nakonec se tedy zcela osamostatnil a pracoval v jednom ze svých domů v Kibaze – okrajové čtvrti Dar es Salaamu. Zemřel v roce 2010.

Robino Ntila

Robino Ntila se narodil v roce 1953 v malém městě Ndanda v jižní Tanzanii. Když mu bylo 23 let, přidal se k Nyumba ya Sanaa (Domu umění) v Dar es Salaamu. Později zde začal pracovat nejen jako umělec, ale i jako hlavní koordinátor. Díky svému umění se dostal až do Rakouska, kde vyučoval speciální rytinové techniky. Pokoušel se založit několik uměleckých asociací, ale žádná z nich nevydržela příliš dlouho, protože mezi místními umělci scházela jednota.

Jako umělec je Robino Ntila znám v Tanzánii, Keni, Zimbabwe, ale také ve Švýcarsku a Finsku. Ntila vedl několik workshopů o tištění a rytinách. Jeho umění rytin znázorňuje tradiční i současný život v Africe.

Sayuki

Sayuki se narodil v roce 1963 v Ndandě v jižní Tanzánii. Jeho otec pochází z kmene Makua a jeho matka z kmene Mwera. Sayuji vystudoval základní školu v Ndandě a seminář v Lindi. Během svého mládí se několikrát přestěhoval z Ndandy do Dar es Salaamu a zpět, bylo to v době, kdy se snažil prosadit jako malíř. Od roku 2000 žije se svou mladou ženou a synem z prvního manželství v Dar es Salaamu v Mbagale, což je okrajová čtvrť. Podobá se spíše vesnici než městu, do centra je to autobusem dvě hodiny cesty. Sayukiho syn už také maluje. Pomáhá otci s jeho obrazy, ale hledá si i vlastní styl.

Sayuki začal malovat ve stylu Tingatinga, ale v roce 1989 si našel svůj vlastní styl - mashetani styl. Maluje olejovými barvami na plátno a papír. Používá výrazné barvy a lidé na jeho obrazech vypadají jako malí ďáblíci. Sayuki zobrazuje lidi v běžných životních situacích – ženy na trhu, rokující muže, rozhádanou domácnost, pití lokálního piva pombe...

Text a foto: Daniel Augusta a Ilona Bittnerová - www.ilonaf.cz
Africké obrazy - Tingatinga

 

Tanzanie - safari a Zanzibar, zájezd CK Mundo

 

Móda z Afriky - CHIZIKA