Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

GEORGE LILANGA

George Lilanga patří k nejznámějším africkým malířům. Vcelku rychle jsem ale pochopil, že vůbec neuměl malovat. Založil jsem proto stránku www.lilanga.org a velmi opatrně jsem ji rozšiřoval o malíře, kteří tvořili díla za Lilangu. Když jsem nasbíral více informací, dovolil jsem si otisknout článek: Lilanga: největší podvod tisíciletí. Poté se rozbouřily hladiny uměleckého světa, hlavně v Německu. Někteří lidé mi vyčítali, že považuji Goerge Lilangu za lháře a někteři lidé tvrdili, že není možné, aby na výstavách po celém světě mezi roky 1974 a 2006 neukazovali nic víc než falsifikáty. Mezi výstavami byly uvedeny mimo jiné tyto:

- The National Museum (Dar Es Salaam, Tanzania)

- Goethe Institut (Dar Es Salaam, Tanzania)

- "Out of Africa" (Saatchi & Saatchi Gallery, London, UK)

- Johannesburg 1st International Biennial (Johannesburg, South Africa)

- Okariya Gallery (Tokyo, Japan)

- "African Art Now: Masterpieces from the Jean Pigozzi Collection" (Museum of Fine Art Houston, Texas, USA)

pro zvětšení klikněte

Obchod s Lilangovými obrazy se zmrazil (dříve byl například obraz od Lilangy dražen v Sothebys za £11.000). Zatím čekám na další reakce. Pokračuji dál v mém výzkumu. Avšak jedna věc mě mrzí - že Lilanga se nenarodil v Tanzanii, jak se celý svět domnívá - nýbrž v Mosambiku. To si zatím nechávám pro sebe, protože jsem velký nadšenec Tanzanie a Lilanga ještě pořád dělá Tanzanii velkou reklamu.

O životě a umění George Lilangy existuje dostatečné množství oficiálních informací (viz níže uvedené odkazy), a proto se odvolávám na tyto zdroje.

Lilanga zemřel v roce 2005 v Dar es Salaamu, právě v době, kdy jeho díla byla představována v Evropě na výstavě AFRICA REMIX organizované Jean-Hubert Martinem. Na této přehlídce současného afrického umění byl proto jediným nežijícím z celkem 82 autorů.

Avšak Lilangova díla se stala známými mnohem dříve. Právě Jean-Hubert Martin, pravděpodobně v roce 1989 v pařížském centru Pompidou, přispěl k slávě George Lilangy prostřednictvím nejdůležitější světové výstavy afrického umění “Magiciens de la Terre” (Kouzelníci Země). Ale to zdaleka nebylo poprvé, kdy byl George Lilanga objeven. Na mezinárodní úrovni se tak stalo v roce 1978 ve Washingtonu DC, kde vystavoval 100 různých děl, která byla srovnávána s díly francouzského umělce Jeana Debuffe. To dokonce ovlivnilo i moderní umění západu. Říká se například, že v Lilangovi našel inspiraci Keith Harring. Avšak vůbec prvním člověkem, který objevil Lilangův talent, byl Jean Pruit, zakladatel Kulturního domu v Tanzánii.

Lilanga zemřel, ale i po jeho smrti je trh zaplavován novými díly signovanými „Lilanga“. Vysvětlení je jednoduché - Lilanga zaměstnal desítky lidí ze svého sousedství v Mbagale – okrajové čtvrti v Dar es Salaamu. Jak sošky tak obrazy pro něj tvořili například Agustino Malaba, Robert Karinto, Hendrick Lilanga, Costa Lilanga, Noel Kapanda – a to jsou jen někteří z nich.

AFRICA REMIX - v průběhu konání této výstavy George Lilanga zemřel

www.lilanga.info - Hamburské muzeum George Lilangy

www.lilanga.org - stránka Daniela Augusty o tom, kdo všechno tvořil umění George Lilangy

www.afrum.com - na těchto stránkách jsou uvedeny různé články Daniela Augusty o umění v Tanzanii, včetně článku: Lilanga: Podvod tisíciletí

Wikipeida - informace o Georgovi Lilangovi na encyklopedii Wikipeida

www.georgelilanga.com - barevná stránka o Lilangovi

Museum Kunst Palast

Text: Daniel Augusta; Foto: Ilona Bittnerová, www.ilonaf.cz
Africké obrazy - Tingatinga

 

Tanzanie - safari a Zanzibar, zájezd CK Mundo

 

Móda z Afriky - CHIZIKA