Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

Tanzanian Fashion

V Africe je móda každodenní záležitostí. Její barevnost nás okouzluje a africké ulice si jinak ani nedovedeme představit. Bohužel již řadu let je důsledek globalizace i "rozvojové pomoci" ve formě second handu ten, že západní módní trendy a styl oblékání válcují místní trendy i používání látek s tradičními vzory při výrobě oděvů. Přitom africké látky mají významný symbolický charakter. V Tanzanii je tomu především v případě kangy, na které je vždy uvedeno určité moto nebo rčení ve svahilštině.

Móda v Tanzanii zažívá v posledních letech velký boom. Hlavním důkazem je pořádání Swahilského fashion weeku, který je na vysoké úrovni. Na molech zde předvádí modelky a modelové z celého světa. Každoročně se představí řada talentovaných návrhářů a to nejen z Východní Afriky. Díky jejich úsilí se tak tradiční látky stávají součástí dnešní módy a nesou svá poselství dalším generacím. Africká móda se vzhledem k masové propagaci a nadšení afrických i evropských návrhářů dostává za hranice kontinentu a okouzluje svojí barevností celý svět.MUSTAFA HASSANALI

Návrhář Mustafa Hassanali je v Tanzanii velmi známé jméno. Svoji vášeň k módě přirovnává k náboženství. Je jedním z nejlepších a nejoblíbenějších návrhářů v Tanzanii, protože vnáší nový pohled do tradičních střihů. Módě se nevěnuje pouze jako návrhář, ale také organizuje velmi populární Swahili Fashion Week. Vytvořil tak platformu stálých a uznávaných návrhářů a zároveň otvírá možnosti novým talentům. Organizačně se podílí i na událostech jako je Miss Tanzania, řadě televizních pořadů a charitativních módních přehlídek.

Každý rok vytváří Mustafa Hassanali čtyři nové kolekce a jeho módní přehlídky jsou vždy významnou módní událostí. Jako módní návrhář je uznáván v řadě zemí po celém světě. Své modely představil na Arise Fashion Week, Showcase in Douala v Kamerunu, India International Fashion Week, Naomi Campbell's Fashion for Relief 2009, Durban & Cape Town Fashion Weeks, Vukani Fashion Awards, Miss Ethopia Beauty Pageant, Mediterranean Fashion Festival na Sicílii, M'Net Face of Africa v Mozambiku, Fashion Weeks v Ugandě i Keni a dalších.

Mustafa říká, že musí využít svou kreativitu a talent již dnes a nemůže čekat na zítra.

www.mustafahassanali.net
www.facebook.com/mustafahassanalicouture

PAKA WEAR

Gymkhana Hilali je módní návrhář z Tanzanie a majitel módní značky Paka Wear, který promoval s titulem z módního designu vzorů na škole Damaellin College v Johannesburgu
v Jižní Africe.

Jeho návrhy byly prezentovány na různých módních přehlídkách, včetně Swahili Fashion Week a v roce 2010 na Khanga za Kale Fashion Show a Lady In Red Fashion Show, kde byl oceněn jako nejvíce kreativní návrhář. Návrhy, které představil, byly ovlivněny stylem známým jako svahilský hiphop, ale i mezinárodními prvky.

V případě akce organizované Tanzania Mitindo House v Arushe, mu byla udělena cena pro nejlepšího designera od asociace Commonwealth Parliamentary Association. Kromě toho je také scenárista dokumentárních filmů a uplatní se i jako vizážista a stylista.

www.facebook.com/pakawear
pk_wear@yahoo.com

CHIZIKA

Značku Chizika založila Zuzka Lhotová v roce 2010. Zuzka studuje antropologii a do Tanzanie se vydala kvůli výzkumu malířů stylu Tingatinga. Hned při prvním pobytu ji zaujaly barevné vzory afrických látek. Společně se svou africkou švadlenou začala vymýšlet různé modely nejprve pro sebe, pak pro své kamarádky a nakonec díky velkému zájmu založila svou značku. Navrhuje originální šaty, odvážné topy, pohodlné kalhoty, bláznivé sukně, praktické tašky ...

V současné době Zuzka spolupracuje se třemi švadlenami. Mama Johnson vede menší krejčovskou dílnu, kde zaměstnává několik mladých učnic. Tato dílna je velmi oblíbená u místních žen, které oceňují inovativní přístup k africké oděvní klasice. V Tanzanii existují katalogy sukní, topů a šatů, podle kterých si ženy vyberou co chtějí ušít. Látku si většinou samy vyberou a koupí na trhu a do dílny ji přinesou.

Další švadlenou a podnikatelkou zároveň je Rose, která založila vlastní firmu Smarthome Ltd. Firmu tvoří krejčovská dílna, kancelář a obchod. Rose nabízí své výrobky i v zahraničí - v Japonsku, USA a díky značce Chizika i v Evropě.

Esther je Zuzky sousedka a kamarádka z Dar es Salaamu. Při společných večerech je čas probrat nové nápady. Ester pracuje pro velkou dílnu v centru města a pokud funguje dodávka elektrické energie, je schopna model pro Chiziku ušít v krátkém čase. Dar es Salaam je bohužel často bez elektřiny a to je problém pro elektrické šicí stroje, které se používají k začištění oděvů. Kvůli tomu je při realizaci nápadů nutná nejen inspirace, ale i trpělivost a značná dávka optimismu v africkém stylu.

www.chizika.com
Prodejní galerie CHIZIKA
Text a foto:
Zuzka Lhotová www.chizika.com
Simon Deiner - www.sdr.co.za
Onřej Kaftan www.ondrejkaftan.cz
Ilona Bittnerová - www.ilonaf.cz
Africké obrazy - Tingatinga

 

Tanzanie - safari a Zanzibar, zájezd CK Mundo

 

Móda z Afriky - CHIZIKA