Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

Svazijsko z pohledu „humanitárního misionáře“

Svazijsko patří k nejmenším státům Afriky vůbec. Tato malinká a ještě stále příjemně exotická země je pro turisty především tranzitní zemí v rámci JAR nebo směrem do Mozambiku. Kdo si však udělá čas a využije třeba i mých tipů, bude mít velmi netradiční vzpomínky na celý život.

Ale popořádku. Svazijsko je oficiálně velmi mladý stát, který vznikl spojením několika bantuských kmenů začátkem 19. století. Díky své poloze se tyto kmeny nevyhnuly „invazi“ Búrů, resp. britských a holandských osadníků, kteří zde vybudovali řadu farem, lesů a důlní průmysl bohatý na uhlí, diamanty, azbest, cín a další suroviny. Přesto se králi Sobhuzovi I. podařilo koncem 19.století spojit a vytvořit Svazijské kralovství. Sice si Svazijsko prošlo ještě britským protektorátem, ale od roku 1968 získalo definitivně svoji nezávislost s vlastní samosprávou.

pro zvětšení klikněte

Od roku 1986 kraluje zemi král Mswati III., který se pyšní 14-ti manželkami. Počet dětí se liší, protože stejně jako počet manželek je tento údaj státním tajemství. Přestože má Svazijsko demokratický parlament a řádné volby, jedná se stále o absolutistickou monarchii, kde má král konečné slovo.

pro zvětšení klikněte

Svazijsko je rozděleno na čtyři provincie. Hhoho, Lubombo, Manzini a Shiselweni. Díky své celkové rozloze něco přes 17 tis. km čtverečních (Morava má 22 tis.) a zhruba milionu obyvatel jde skutečně o malinký státeček … s nemalými problémy. Abych Vás příliš nevylekal začnu tím, co Svazijsko nabízí. Rozhodně exotiku a oproti jinými africkým státům (z mých zkušeností: JAR, Mozambiku, Keni, Ugandě, Jižnímu Sudánu) příjemnou bezpečnost. Po roce života mohu posoudit, že kriminalita a násilí jsou značně ojedinělé.

pro zvětšení klikněte

Příjezd
Nebudu to oddalovat a uvedu pár cestovatelských tipů. Do hlavního města Mbabane lze dojet bez problému pohodlným mikrobusem i přímo z letiště v Johannesburgu. http://www.goswaziland.co.sz/. Při cestě z JAR projedete západní hranice Svazijska, které jsou značně hornaté a dosahují výšek přes 1600 m.n.m. To je první nádech krásných scenérií. Další variantou je cesta ze severu většinou z Kruger National Park (snad nejznámější a největší safari v jižní Africe) nebo Blyde River Canyon (jeden z největší kaňonů na světě vůbec). Při cestě ze severu pojedete přes nejsevernější městečko Piggs Peak a poté kolem nádherné přehrady Maguda. Než přijedete do hlavního města, můžete si udělat trek třeba v Malolotja NP. Zde se zastavil čas a Vám se zastaví dech nad neuvěřitelnými výhledy do krajiny.
V Mbabane není problém ubytovat se v hostelu nebo přímo B&B. Ceny jsou od cca 10 Euro/noc a více, tedy mnohem více. Nejznámějším místem při hlavním městě jsou Sibebe Rocks. Nádherné monolitické pohoří, které je údajně jedno z nejstarších na zemi. Jak to posuzují nevím, ale doporučuji vylézt nějakou stěnu alespoň v mírnějším sklonu.

pro zvětšení klikněte

Malkerns!, stačí jeden dva dny
Většina turistů pak míří do Malkerns, což je jihozápadním směrem od hlavního města. Zde zakusíte téměř vše, co Svazijsko v krátké době může nabídnout. Je zde celá škála ubytovacích zařízení, farmářských i řemeslných trhů, lázně, místní umělecká centra s výrobou šperků, unikátních batik, nádherných tkaných mís a asi nejznámějších výrobků vůbec – originálních svazijských svíček / Swazi Candles. Při cestě údolím Malkerns projedete kolem Lobamby - sídla krále, svazijské vlády a parlamentu, uvidíte pole s cukrovou třitnou a na obou stranách vás budou doprovázet nádherná pohoří.

pro zvětšení klikněte

Většina turistů míří rovnou do národního parku Mlilwane. Není nijak drahý (naopak!), ale s naprosto parádním zázemím a především úžasnou krajinou, faunou a florou. Uvidíte zde krokodýly, zebry, antilopy, hrochy, typickou africkou stepní i hornatou krajinu!. Můžete si tak udělat výstup i na nejvyšší místní horu – Execution Rock. Jen samotná noc v Mlilwane v příjemných tukulech (kruhových domcích) je parádní zážitek. Osobně doporučuji ubytování v Sondzela, kde si můžete vybrat mezi ubytováním v tukulech, ve velké budově, v noclehárně nebo i ve stanu za pár kaček. Mlilwane je prostě moje oblíbené místo. Právě jsem si vzpomněl, jak jsem po sedmi měsících ve Svazijsku potkal právě v Sondzela tři Čechy. Mno, slivovice tekla proudem. Myslím, že jsem nikdy neviděl na živo Čechy radši než tady.

Pár foto z Mlilwane najdete zde.

pro zvětšení klikněte

Ve Svazijsku je také řada Safari parků. Mezi nejznámější patří Hlane, Mkhaya a na jihu při hranicích s JAR, Pongola nejen s klasickými Big Five zvířaty.
Ani nevím, zda mám končit nebo napsat ještě několik nezbytných reálií, které již nejsou tak veselé. Chtěl bych ale předeslat, že jsem v této zemi strávil rok naprosto bez úhony. Dávejte pozor a není čeho se bát. Tak tedy - především kvůli nevěstincům ve zlatonosných dolech v JAR, kde pracují i Svazijci, vznikla v devadesátých letech masivní epidemie HIV. A bohužel kvůli místním tradicím a zejména polygamii došlo k humanitární katastrofě, kdy se za poslední cca 13 let snížil průměr věk z 69ti na 32 let. V zemi je oficiálně 26% obyvatel nakaženo virem HIV. Neoficiálně je to kolem 40%. Aby toho nebylo málo, díky sníženému imunitnímu systému se velmi rychle rozšířila tuberkulóza, která má v posledních letech rezistentní charakter na klasickou léčbu. Jinými slovy, léčba nemocných AIDS v kombinaci s rezistentní tuberkulózou je velmi náročná. V zemi, kde žije něco přes milion obyvatel, je 10% sirotků. Právě díky této epidemii, jsem strávil jako logistik rok na humanitární misi Lékařů bez hranic ve Svazijsku. To je snad jediná vada na kráse této země. Mohu ale všechny uklidnit. Nakazit se HIV můžete jen v případě nestandardního chování. Víte jak to myslím … U tuberkulózy stačí dostatečná ventilace vzduchu. Navíc, pokud jsme zdraví, náš imunitní systém nás bez problému ochrání. Já osobně jsem byl po celý rok denně v kontaktu s HIV nakaženými vč. Tuberkulózy a přežil jsem bez újmy;). To je jediná vada na kráse této úžasné země. Nebojte a navštivte jeden z mála exotických a současně turisticky bezpečných míst v Africe.

Hodně štěstí
Marek

Text a foto: Marek Dvořák - www.swazidesign.cz
Další zdroje: www.thekingdomofswaziland.com, www.biggameparks.org
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

Svět přírodních národů

 

www.11studio.eu