Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

House on Fire a Bushfire! / květen – červen

Bude vám nadšením a „vibem“ běhat mráz po zádech – „Bushfire – Bring the Fire!“

Pokud se budete ve Svazijsku nacházet okolo května června, rozhodně si zjistěte, kdy se koná každoroční festival afrického umění, hudby a kultury vůbec – festival Bushfire. Je to jeden z největších festivalů v jižní Africe vůbec a má punc naprosté autentičnosti, multikultury a dobročinné akce. Jestli plánujete cestu do Svazijska, tak myslete na tento fesťák. „There is more fire in a Bushfire!“
Abych byl upřímný, po tomto odstavci cítím znovu nadšení, dojetí a úžasnou atmosféru. Měl jsem to štěstí, že jsem tento fesťák zažil dvakrát. V roce 2009 ještě v přeci jen menší verzi. Zlom nastal v roce 2010.

Pozn.: 100% zisku z této akce jde na humanitární činnost ve Svazijsku!

pro zvětšení klikněte


Reed Dance – Umhlanga /srpen – září

Druhá nejvýznamější a turisticky nejznámější tradiční událost ve Svazijsku. Pokud chcete zažít zcela exotickou, autentickou a tradiční kulturní událost, máte možnost právě ve Svazijsku. Pokud je tato malá země v něčem výjimečná, pak jsou to po staletí zachovalé tradice a rituály, které pochází ze zuluských a bantuských kmenů.

pro zvětšení klikněte

Reed Dance – oslava sklizně třtiny, oslava svazijské Královny matky Ntombi a událost známá zejména tím, že si poslední dny král vybírá svoji další manželku. Jde o významnou událost, kdy se schází kmeny z celé oblasti a vzdávají hold a oddanost královně. Většinou se turisté účastní Reed Dance poblíž královské rezidence Lobamba. Zažijete zde tradiční tance, zpěvy a zástupce kmenů v tradičních úborech, s typickými oštěpy a štíty. Více na následujícím videu:

Incwala
Z hlediska Svazijců nejvýznamější událost vůbec. Začíná oznámením doby sklizně královskými rodinami okolo ledna a únoru. Nikdy nevíte, kdy tato událost přesně začne;). Incwala je oslavou sklizně ovoce a během dvou měsíců se koná řada velmi tradičních a tajemstvím zahalených rituálů, které řídí vyvolení z královských kruhů. Já znám Incwalu pouze díky nápoji, který nazývali svazijským pivem. Je vyroben z velmi známého ovoce Marula a vlastně je to zkvašený nápoj – takový Marula burčák. Následky jsou velmi podobné. Marula je však místními velmi uctívána a pro pány má údajně silné potentní účinky.

Text a foto: Marek Dvořák - www.swazidesign.cz
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

Svět přírodních národů

 

www.11studio.eu