Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

NAMIBIE

Tato bývalá německá kolonie se pyšní nejnižší hustotou obyvatel v Africe. Je přibližně desetkrát větší než Česká republika, ale žijí v ní pouze dva miliony obyvatel. Je zemí mnoha kontrastů a každému cestovateli má co nabídnout. Budete fascinováni oranžovou barvou nejvyšších písečných dun na světě, představíte si, jaké by to asi bylo ztroskotat na drsném pobřeží koster. V ulicích Opuwa určitě potkáte krásně barevně oděné hererské ženy a jistě se zakoukáte do půvabných, spoře oděných žen z kmene Himba. Při cestě do oblastí savany potkáte malé vesničky kmene Křováků.

Na konci 19. století tuto zemi obsadili Němci a zabavovali majetek původnímu hererskému obyvatelstvu. Ti se v roce 1904 vzbouřili proti kolonizaci, ale povstání bylo velice rychle potlačeno a mělo za následek 60 000 obětí. Prakticky celá plocha země byla zabavena bílými farmáři. O roku 1915 byla zpravována Jihoafrickou unií a nezávislost vyhlásila až v roce 1990. V současnosti obyvatelstvo tvoří hlavně Ovambové a potom Kavangové, Hererové, Sanové a Damarové. Většina domorodců jsou protestanti.

pro zvětšení klikněte

Na procestování Namibie je potřeba delší čas, protože je zde spousta lákadel, které by žádný návštěvník neměl vynechat. Pro milovníky přírody je zde park Etosha, který je i přes své suché klima jeden z nejlepších parků na pozorování divé zvěře. V oblasti Walvis Bay a Cape cross žijí obrovské kolonie lachtanů a skupinky delfínů.

Dalším výrazným místem je extrémně suchá poušť Namib, kde se současně nachází i nejvyšší písečné duny na světě (340 m). Každým rokem zde spadne pouze 10 milimetrů vodních srážek a díky tomu zde žije několik druhů rostlin a zvířat, které jsou těmto podmínkám přizpůsobeny. Charakteristickým endemitem je zvláštní rostlina Welwitschia, která se dožívá až 1000 let a je nazývána žijící fosílií. Na západě ústí poušť do oceánu, kde suchý vzduch společně s vlhkostí moře tvoří trvale silné proudy a mlhu a ztroskotala zde řada lodí. Místo se díky vrakům lodí nazývá Pobřeží koster.

pro zvětšení klikněte

Pokud vás zajímají i původní etnika Afriky je Namibie ideálním místem. V ulicích měst určitě narazíte na ženy kmene Herero, oblečených do barevných, objemných šatů s charakteristickým šátkem na hlavě ve viktoriánském stylu. Neměli byste vynechat oblast Kaokeveld a jeho hlavní město Opuwo, které je výchozím místem do vesniček kmene Himba. Ženy tohoto kmene své tělo ošetřují směsí hlinky a hovězího tuku a jejich polonahé tělo zdobí charakteristický náhrdelník s velkou mušlí mezi ňadry. Dalším zajímavým kmenem jsou bezesporu Křováci, kteří obývají místa v poušti Kalahari (Tsumkwe). Tento mírumilovný kmen sběračů byl od pradávna šikanován roztahovačnými okolními kmeny a později kolonizátory vytlačen do malých rezervací. Díky tomu, že přišli o původní styl života a vlády jim zakazují lovit, propadá většina Sanů alkoholu.

Namibie má poměrně slušnou síť silnic a služby na dobré úrovni. Při cestování autem je nutné počítat s nízkou koncentrací čerpacích stanic a mít sebou dostatečnou zásobou paliva a pitné vody. Skončit bez benzínu a vody uprostřed Kalahari nebo pouště Namib by mohlo skončit tragicky. Bezpečnostní situace je zde lepší než v sousední JAR, nicméně se zde můžete setkat s pouliční kriminalitou. V každém případě je to ideální místo pro dobrodruhy a na nevšední zážitky budete ještě dlouho vzpomínat …

Text a foto: David Švejnoha - www.svejnoha.cz
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

Svět přírodních národů

 

www.11studio.eu