Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

MAROKO

Marocké království leží na severozápadním pobřeží Afriky. V současnosti hojně navštěvovaná destinace mnoha cestovateli, dobrodruhy i romantiky. Země, která se může pochlubit velkým počtem lákadel a každý si zde najde své oblíbené místo. Můžete se projet na velbloudech v horkém písku Sahary, sáhnout si na dno v drsných podmínkách pohoří Atlas, surfovat a potápět se na divokém pobřeží u Atlantického oceánu. Vyznavači skalního lezení se vysílí na jištěných cestách v kaňonu Todra a zahloubaní cestovatelé milující historii se rozzáří nad množstvím opevněných kaseb v horských oblastech. Zároveň je to jedno z mála míst v Africe, kde se dá v zimě lyžovat.

Asi nejstarší známky civilizace byly objeveny v jeskyních Vysokého Atlasu, kde je řada skalních rytin z doby kamenné. V druhém století před n.l. zde zakotvili Féničané, kteří byli nakonec poraženi Římany a ty později vystřídali Vandalové. Původním obyvatelstvem jsou Berbeři, kteří už ve starověku kočovali drsným marockým územím v karavanách, ale později byli vytlačeni vpádem beduínů do oblasti Vysokého Atlasu a saharských oáz. Většina lidí starší generace má charakteristické tetování v obličeji. Maroko je pestrou směsicí arabského světa a evropských kultur. Nejvíc je zde znát francouzský vliv.

Pokud pojedete do Maroka, je skoro povinností vidět královské město Marrakéš a jeho proslulé náměstí Djema-el-Fna, kde téměř v každou denní i noční dobu naleznete spousty kejklířů, vypravěčů, umělců, krotitele hadů a všemožných hudebních spolků. Pulzující atmosféru si můžete vychutnat v mnoha kavárničkách se sladkým černým čajem s čerstvou mátou, a nebo se osvěžit lahodnou šťávou právě vymačkanou z pomerančů. Vyplatí se zde ubytovat v jednom z mnoha útulných hostelů a nechat si na prohlídku města několik dnů, protože při hledání historických krás se zcela určitě ztratíte v malebných uličkách starého města. Pokud nebudete mít městského ruchu dost, navštivte Meknés a nezapomeňte na nevábně vonící koželužny ve městě Fes.

pro zvětšení klikněte

Dobrodruzi si určitě radši vyberou drsný trek v nejvyšších horách severní Afriky. Atlas se táhne od severozápadu přes jeho nejvyšší část, kde leží i nejvyšší hora Maroka Djebel Toubkal, o jehož 4 167 m n.m. se denně pokouší desítky horolezců. Pro ty, kdo se neradi mačkají na vrcholu s další stovkou lidí, je zde mnoho cest v srdci velehor, kde nenaleznete jediného turistu a budete mít možnost zažít nevšední chvíle mezi berberskými vesničkami. Na severu postupně přechází do pohoří Rif, které někteří cestovatelé nepovažují za příliš bezpečné a právě odtud pochází proslulý marocký hašiš. Pro milovníky skalního lezení je zde připraveno kolem dvou stovek jištěných cest v kaňonu Todra.

Nevšedním zážitkem určitě bude cesta do saharských oáz, kde je spousta opevněných kaseb tyčících se nad palmovými háji a romantickými vesničkami. Místní vám určitě nabídnou možnost nasednout na velblouda a pomalu, houpavě putovat horkým pískem pouště. Po dlouhé cestě vám uvaří tradiční jídlo a unaveni usínáte pod širým nebem chladné pouštní noci. Když budete mít štěstí, možná vám ani štír nevleze do boty…

pro zvětšení klikněte

Pokud chcete svůj pobyt obohatit o adrenalinovou tečku je zde hodně možností pro rafting na divoké vodě a u města Essaouira jsou ideální větrné podmínky pro surfing a kite surfing.

Cestování je zde příjemné a ubytovací možnosti skoro v každém větším městě. Jedině cestováním hromadnými prostředky nasajete tu pravou atmosféru marockého života. Domorodci jsou příjemní, vždy usměvaví a vstřícní, ale možná si budete muset chvilku zvyknout na všudypřítomné loudily a to hlavně ve velkých městech. Služby jsou zde na dobré úrovni, politická situace v současnosti stabilní a nedá se říci, že by Maroko bylo nebezpečné. V každém případě je to nádherná země, kterou by neměl vynechat žádný cestovatel.

Text a foto: David Švejnoha - www.svejnoha.cz
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

ZEN-afrika

 

Tales of Sahara