Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

TUAREGOVÉ A JEJICH UMĚNÍ

Tuaregové jsou pouštní kočovníci, kteří obývají Saharu už tisíce let. Jsou potomky některých berberských kmenů, které žily v pouštních oblastech severní Afriky. V 11. století se odmítli podrobit arabským nájezdníkům, postupně zaplavujícím celou oblast, a raději zvolili ústup na jih Sahary. Zachovali si tak svou nezávislost, kulturu, jazyk a písmo.

Proslavili se jako tajemní a obávaní vládci pouště, kteří si své panství vždy tvrdě hájili s mečem v ruce. Obživu i bohatství čerpali z karavanního obchodu přes Saharu a z chovu velbloudů, ovcí a koz. Mnoha nebezpečím života čelili přehlednou společenskou strukturou s pevnými pravidly. Žili v kmenových svazech v čele s náčelníkem a radou starších. Čest, úcta, pohostinnost a vzájemná solidarita byly základní hodnoty společnosti. Velký význam měla vzájemná komunikace, protože informace mají v poušti cenu zlata. Jazyk odráží příslušnost člověka ke společenské vrstvě i k etniku. Tuaregové sami se nazývají "Kel Tamašek" čili lidé, kteří mluví jazykem "tamašek" (tuarežský jazyk).

Vyznávají islám, ale značně ho přizpůsobili svému prostředí a pohledu na život. Zachovávají mnohé zvyky z předislámského období, věří na zlé duchy, jsou pověrčiví a nosí amulety. Fanatismus v jakékoli podobě je jim cizí, jednoznačně dávají přednost životu před náboženstvím. Tuarežky jsou pověstné nejen svou krásou, ale i významným postavením ve společnosti, v islámském světě nevídaným. Tvář si nezakrývají, jsou svobodné, samostatné a v manželství i celé společnosti mají stejná práva jako muž. Můžou se rozvést, kdy chtějí, což také často dělají. Kromě výchovy dětí a udržování rodinného ohně se hodně věnují umění, hlavně hudbě, poezii a výrobě tradičních ozdobných předmětů z kůže.

pro zvětšení klikněte

Tuaregové - Žena v modrém pracuje s kůží a druhá žena předvádí koženou ozdobu do stanu.

Umění Tuaregů je proslavené po celé severní a západní Africe. Rodinné oslavy a velká tradiční setkání jsou přehlídkou jejich kultury, kde se předvádějí nejkrásnější velbloudi s bohatě zdobenými sedly a koženými pokrývkami. Dámy zahalené v indigově modrých šatech hrají na tradiční bubínek "tendé" a za doprovodu rytmického tleskání zpívají oblíbené písně. Pánové ve slavnostně uvázaných turbanech soutěží v tancích a v závodech velbloudů. Tyto slavnosti mají dnes punc kulturních festivalů a jejich věhlas pronikl i mimo Afriku, zvláště slavný Festival v poušti v Mali u Timbuktu.

Tradiční hudbu dnes doplňuje moderní "tuarežské blues", které magickým způsobem kombinuje pouštní rytmus s elektrickými kytarami. Nejznámější skupinou je Tinariwen, pořádající jedno světové turné za druhým.

pro zvětšení klikněte

Tábořiště Tuaregů a jejich hudební slavnost tendé.

Největšího uznání se bezesporu těší stříbrné šperky Tuaregů, které vynikají elegancí, originalitou a precizností vypracování. S úspěchem se v posledních letech prodávají i v Evropě. Mezi nejznámější patří agadezský kříž, náhrdelník "selebra" opředený legendou o ztracené karavaně, "šatšat" nebo slavná "humaisa" s magickou ochrannou mocí. Šperky se vyrábějí tradičně ze stříbra, neboť ke zlatu nemají Tuaregové důvěru, prý nosí smůlu. Zlato připomíná palčivé slunce, kdežto stříbro symbolizuje svit měsíce, který přináší po horkém dni úlevu a uklidnění. Kov doplňují polodrahokamy, nejčastěji achát, případně ebenové dřevo a barevné korálky.

Šperky jsou dílem kovářů, kteří tvoří uzavřenou skupinu se specifickým postavením. Žijí s určitou skupinou kočovníků a řemeslná výroba je jejich jedinou a výsostní činností, nezabývají se chovem ani obchodem a nikdy nebojují. Žijí z odměn za své výrobky, ať už ve formě peněz anebo naturálií. Jejich práce je velmi ceněná a zároveň bývají považováni tak trochu za čaroděje, neboť mají moc nad ohněm. Jsou tedy obdivováni i obávaní, a proto se jim dostává zvláštních výsad. Mají volný přístup do všech domácností a mohou kdykoli o cokoli požádat, nikdy nejsou odmítnuti.

pro zvětšení klikněte

Tuareg ukazuje sedlo na velblouda a na druhé fotce je tradiční kožená kabela.

Dnešní život Tuaregů je mnohem složitější než dříve. Jejich rozsáhlé pouštní území je rozděleno mezi Alžírsko, Mali, Niger, Libyi a Burkinu Faso. V těchto státech tvoří etnickou menšinu a občas bojují o rovnoprávné postavení s většinovými etniky. Přišli o karavanní obchod a pastvin stále ubývá. Hledají další formy obživy, ale na poušti to jde těžko a státní moc jim příliš nepomáhá. Není tedy divu, že nepohrdnou jakýmkoli obchodem, byť není vždy zcela legální.

Chtějí být součástí moderní civilizace, mít vzdělání, elektřinu, mobilní telefon a lékařskou péči na dosah, ale zároveň odmítají svou krásnou poušť opustit. Velká část jich dosud žije tradičně kočovným způsobem života, ale mezi tábořišti se prohánějí terénní auta a pouštní městečka rostou jako houby po dešti. Mnozí se pokoušejí přivydělat si coby průvodci turistů, ale turistický ruch v poušti zrovna nekvete, a tak jim to budování nového života jde pomalu a svět o jejich obdivuhodném umění i schopnosti žít v extrémně skromných podmínkách skoro nic neví.

Více informací o životě a kultuře Tuaregů: www.tuaregove.estranky.cz

Obchod se šperky a uměleckými předměty Tuaregů : www.tuareg-shop.cz

Text a foto: Romana Kratochvílová - www.tuaregove.estranky.cz
Tuareg eshop - stříbrné šperky ze Sahary