Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Jihoafrická republika leží v nejjižnějším cípu Afriky a bez váhání ji můžeme zařadit mezi jednu z nejkrásnějších afrických zemí, která rozhodně stojí za navštívení. Jen tak pochopíte, proč se často označuje jako „celý svět v jedné zemi“.

JAR má 2 500 km mořského pobřeží (na jihovýchodě ji omývá Indický oceán a na jihozápadě Atlantský oceán), 19 národních parků a více než 700 přírodních rezervací. Je domovem tučňáků a plameňáků, velkých bílých žraloků, běloocasých pakoňů a tzv. „velké pětky“ (lev, buvol, nosorožec, levhart, slon), pěti majestátných zvířat, který chce každý návštěvník vidět na vlastní oči.

Území Jižní Afriky bylo od nejstarších dob osídleno pravěkými lidmi a jejich přímými následníky se stali lovci a sběrači divoce rostoucích plodů - Sanové (Křováci) a pastevečtí Khoinové (Hotentoti). Od druhého století začali území postupně osidlovat bantuské kmeny zemědělců a chovatelů dobytka.

pro zvětšení klikněte

Prvním Evropanem, který obeplul nejjižnější cíp Afriky byl v letech 1487-1488 Bartolomeo Diaz. Pojmenoval ho Cabo Tormentoso (Bouřlivý mys) kvůli nepřízni počasí, která jeho plavbu pronásledovala. Název se ale neujal, neboť král z obav, že by mohl odrazovat další mořeplavce, později nařídil, aby toto místo neslo optimističtější jméno Cabo de Boa Esperanca (mys Dobré naděje).

Jihoafrická republika se stala po jihoafrické válce britskou kolonií s omezenou samosprávou. Po bělošských volbách v roce 1948 se oficiální politikou stala rasistická ideologie apartheidu. Rasistická ideologie dostala JAR do mezinárodní izolace. Teprve reformy prezidenta de Klerka na přelomu 80. A 90. let vedly k likvidaci apartheidu. V letech 1993-94 docházelo k ozbrojeným srážkám mezi politickými organizacemi. V roce 1994 se konaly první všerasové volby, v nichž vyšel vítězně Nelson Mandela. Podle prozatímní demokratické ústavy byla definitivně ukončena éra apartheidu. JAR byla rozdělena na 9 provincií s vlastní samosprávou. 8.5.1996 jihoafrický parlament schválil novou demokratickou ústavu země. V parlamentních volbách v roce 1999 získal většinu parlamentních křesel Africký národní kongres.

Ačkoli patří JAR mezi nejcivilizovanější země Afriky, určitě nezklame ani vášnivé dobrodruhy. Je sice pravdou, že na procestování této země patrně sáhnete hlouběji do kapsy než v jiných zemích Afriky, rozhodně to ale stojí za to. Cestování je nejlepší se zapůjčeným autem, se kterým získáte naprostou svobodu při projíždění národními parky. Aby si člověk z této země neodnesl pocit, že je to země oplocená a snobská (takový dojem můžete získat, pokud se budete pohybovat pouze v kempech na územích národních parků), vřele doporučuji vydat se na cestu i za hranice parku a užít si „obyčejného“ života místních lidí. Při dodržení základních podmínek je JAR bezpečnou zemí a lidé jsou vstřícní a srdeční.

pro zvětšení klikněte

Nejznámějším parkem, který většina turistů nevynechá, je Kruger National Park s rozlohou přes 19 000 km². Byl založen v roce 1898 na ochranu divoce žijících zvířat. Leží na severu JAR v provincii Transvaal. Obrovská plocha, kterou zaujímá, je domovem pro desetitisíce zvířat jako jsou různé druhy antilop, ptáků, plazů i velkých šelem. Krajina je velmi rozmanitá od trnitých buší, přes savany až ke skalnatým oblastem. S naprosto jinou krajinou se můžete setkat v parku Kgalagadi Transfrontier Park. V parku je unikátní ekosystém, který je součástí jižní části pouště Kalahari. Charakteristické pro tuto oblast jsou obrovské písečné duny z červeného písku a řídká vegetace. Park je vhodný zejména na pozorování gepardů a černohřívých lvů. Z dalších šelem je možné vidět levharty, hyeny, šakaly a oblíbené surikaty. Potkáte zde i křováky, ovšem poměrně dost ovlivněné dnešní dobou. Za peníze se s vámi rádi vyfotí :-)Další velkou zvláštností je etnické složení. Je napočítáno přes sedmdesát kmenů žijících na území Keni, z nichž některé si stále zachovávají svůj původní styl života a jen velice pomalu se přizpůsobují modernímu způsobu. Mezi nejpočetnější patří Kikuyu a Luo, ale určitě nejznámnější je kmen Masajů, jehož obyvatelé chodí pouští v charakteristických červených oblecích s množstvím korálků kolem krku a končetin. Muži při oslavách tancují svým typickým skákavým způsobem.

Pro návštěvu větších a populárnějších parků je lepší si ubytování v kempech předem rezervovat. Předejdete tak nepříjemnostem, kdy pro vás v kempu nezbude místo. Vše je možné pohodlně zařídit z tepla domova na stránkách http://sanparks.org.za/

pro zvětšení klikněte

A pokud se neradi pohybujete ve větším množstvím lidí a vaším cílem není spatřit „velkou pětku“ nabízí JAR mnoho příležitostí i v méně známých parcích či menších rezervacích, které jistě stojí za navštívení. Můžete tak na vlastní oči vidět stáda běloocasých pakoní (rezervace Faan Menties) či horské zebry (Camdeboo NP). A pokud vás živá zvířata omrzí, můžete si v malé vesničce Nieu Bethesda zahrát na hledače fosílií (Karoo Fosil Centre) či ochutnat víno z místních vinařských oblastí (za sebe doporučuji Franshoek) a zavítat i na pobřeží, kde ochutnáte ty nejlepší ústřice na světě (ve městě Knysna, OysterCatcher bar). A když budete mít opravdu štěstí, mrak obklopující Stolovou horu, na kterou se dostanete pěšky či lanovkou, vám na chvíli dovolí podívat se i dolů... JAR si prostě užijete!

Text: Dita Hořáková; Foto: Dita Hořáková a Tomáš Albrecht
Svět přírodních národů

 

Africké obrazy - Tingatinga

 

Móda z Afriky - CHIZIKA