Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

BOTSWANA

Botswana je vnitrozemský stát a většina jeho území leží v nadmořské výšce kolem 1000 m n.m. Skoro 80 procent celkové plochy zabírá poušť Kalahari. Ale díky vnitrozemské deltě řeky Okavango, která je současně i největší na světě a řece Chobe nemá Botswana o vodu nouzi. Přírodní rezervace patří mezi nejkrásnější v Africe a pyšní se rozrůstající se populací téměř všech druhů africké zvěře.

Před příchodem Evropanů žili v zemi pastevecké kmeny Tswanů. V 19. století zde vládly mezikmenové nepokoje a vpády dobyvatelských Burů. Od roku 1885 spadala Botswana pod britskou nadvládu. V roce 1966 dostala země nezávislost a patřila mezi nejchudší oblasti v Africe. Obrovský zlom nastal po objevení rozsáhlých nalezišť diamantů a v osmdesátých letech rostla její ekonomika nejrychleji na světě. V současnosti patří mezi nejúspěšnější oblasti v Africe.

pro zvětšení klikněte

Většina cestovatelů tuto destinaci navštěvuje hlavně kvůli nádherným přírodním rezervacím. Nejznámější je park Chobe, který se pyšní obrovskou koncentrací divoké zvěře. Park má rozlohu 11 000 km čtverečních a je známý obrovskými koloniemi slonů, které v celkovém počtu přesahují 50 000 jedinců. Rovněž zde potkáte skupiny hrochů, nosorožců, pakoňů, lvů a buvolů. Další výraznou oblastí je delta řeky Okavango. Jedná se o plochu téměř 16 000 km převážně bažin, vodních ploch a ostrovů. Podmínky přitahují obrovské množství zvěře, a tak je Okavango ideálním místem pro milovníky safari. Zajímavým místem jsou také solné pláně Nxai Pan, které svými výhledy připomínají měsíční krajinu.

Pro návštěvníky Botswany jsou zde připraveny podmínky a služby na vysoké úrovni. V přírodních parcích je široké spektrum ubytování. Benzín je zde relativně levný, ale nesmí se zapomínat na zásoby paliva a pitné vody, protože obzvlášť při průjezdu Kalahari jsou čerpací stanice jen zřídka. Politická situace je stabilní a lidé příjemní, takže stačí se jen rozhodnout a vyjet, nebudete určitě litovat …

Text a foto: David Švejnoha - www.svejnoha.cz
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

Svět přírodních národů

 

www.11studio.eu